Warning: Undefined array key 1 in /home/users/ag-geo/public_html/ag-geo.eu/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 438

Warning: Undefined array key 2 in /home/users/ag-geo/public_html/ag-geo.eu/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 438
Geokrata na skarpy, czyli sposób na wzmocnienie i stabilizację | AG Geosynthetics

Geokrata na skarpy, czyli sposób na wzmocnienie i stabilizację

18 października 2021

 

wzmocnienie skarpy geokratą

Skarpy, zarówno te obsadzone bujną roślinnością, jak i porośnięte trawą, niezwykle pięknie się prezentują. Niestety, ich wadą jest stałe osuwanie się ziemi, wywoływane przez podlewanie, gwałtowne ulewy czy wiatr. Można jednak zapobiec temu problemowi, a rozwiązaniem, które Ci to umożliwi, jest zastosowanie geokraty na skarpie.

To najprostszy, a jednocześnie wyjątkowo skuteczny sposób zapobiegania erozji. Geokrata sprawdzi się w przydomowych skalniakach, przy zabezpieczaniu autostrad, a nawet w parkach i na parkingach. Można posiać na nią trawę lub stworzyć kwietną mozaikę. Montaż geokraty jest łatwy, a wykorzystanie jej w swoim ogrodzie to dobry pomysł na zapewnienie stabilności zbocza.

Geokrata na skarpy do wzmocnienia nasypów i utwardzenia nawierzchni

Geokrata do skarp zyskuje coraz większą popularność w ogrodach, zwłaszcza jako rozwiązanie pozwalające utwardzić nawierzchnię oraz wzmocnić nasypy. Potocznie określana jest ekościeżką, ponieważ po umieszczeniu jej na gruntowej powierzchni i przykryciu cienką warstwą ziemi, tworzy ona wytrzymały i łatwy do koszenia trawnik. W ten sposób unikniesz też nadmiernego błota, co jest częstym problemem w przypadku podjazdów.

Geokraty idealnie nadają się do zabezpieczania zboczy, a w dodatku są estetyczne i pozwalają na różnorodne zagospodarowanie stoku – od trawników po kwietne rabaty. Cechuje je wysoka odporność na warunki atmosferyczne oraz prosty montaż. Kluczowym elementem montażu jest odpowiednie przygotowanie nawierzchni – najpierw należy ją utwardzić, a następnie wyłożyć geokratą komórkową, którą przykrywa się niewielką warstwą ziemi.

Sprawdź

Poznaj naszą ofertę geosyntetyków

Wzmocnienie skarpy geokratą

Skarpy w ogrodzie, ze względu na swoje nachylenie, są podatne na niszczenie i przesuszenie. W efekcie woda spływa po powierzchni i nie jest wchłaniana przez ziemię, a w cieplejsze dni dochodzi do jej wysuszenia. To z kolei prowadzi do niestabilności i osuwania się skarpy. Aby temu zapobiec, można zastosować jedną z trzech opcji: zasadzić rośliny zadarniające, zabezpieczyć skarpy geokratą albo postawić mur oporowy lub barierę kamienną, która wykończy skarpę. W tym artykule skupimy się na opcji numer dwa, czyli umocnieniu skarp geokratą.

Geokrata komórkowa, nazywana także geosiatką komórkową, to rodzaj geosyntetyku wykonanego z tworzywa sztucznego. Swoim wyglądem przypomina plaster miodu. Decydując się na to rozwiązanie, zapewniasz długoletnią stabilizację skarpy. Jak wygląda montaż geokraty w przypadku skarp?

Przed rozpoczęciem prac musisz dokładnie zbadać nachylenie skarpy i zdecydować, czy zbocze ma być wykończone zielenią, czy kamieniem. Informacje te pozwolą Ci dobrać odpowiednią wysokość i typ geokraty. Weź pod uwagę takie czynniki jak: spoistość gleby, rodzaj materiału, częstotliwość i ilość opadów. Wszystkie te kwestie wpływają na stabilność zbocza. W przypadku stromych zboczy zaleca się stosowanie wyższej i gęstszej geosiatki. W celu właściwego doboru materiału warto skonsultować się z fachowcem.

Prace ziemne przy użyciu geokraty nie należą do skomplikowanych. Przed ułożeniem geosiatki musisz wyprofilować skarpę, wyrównać powierzchnię i przygotować rowek za szczytem skarpy do zakotwienia geokraty.

Następnie układasz geowłókninę lub geotkaninę jako warstwę separacyjną, która zapobiegnie mieszaniu się materiału. Po ułożeniu geowłókniny mocujesz geokratę na jej powierzchni, a następnie zaczepiasz ją przy użyciu szpilek. Ilość szpilek zależy od nachylenia skarpy. Przy stromych skarpach zaleca się używanie większej ilości szpilek.

Po zamocowaniu geosiatki na skarpie musisz ją wypełnić odpowiednim materiałem, na przykład ziemią, kruszywem, żwirem lub innym produktem o właściwościach spajających.

Jeśli chcesz posadzić na skarpie krzewy lub drzewa, musisz w miejscu ich sadzenia wyciąć fragment geokraty za pomocą nożyc do cięcia blachy. Geosiatka i geowłóknina nie będą przeszkadzać w ich wzroście. Ważne jest, aby te prace precyzyjnie wykonać, dzięki temu geosiatka spełni swoją funkcję i ochroni skarpę przed erozją.

Kontakt

Dowiedz się więcej o naszej ofercie

Jakie rośliny sadzić, gdy na zboczu jest geokrata na skarpy?

Zaleca się obsadzenie geosiatki specjalnymi roślinami, które wzmocnią jej przyczepność do podłoża. Najlepiej wybierać rośliny okrywowe takie jak:

 • irga płożąca,
 • barwinek,
 • trzmielina płożąca,
 • jasnota,
 • bluszcz hedera,
 • róże okrywowe,
 • hortensje pnące,
 • rdest.

W przypadku stromych wzgórz zaleca się sadzenie zimozielonych bluszczy lub traw, aby zapobiec erozji. Z kolei mieszanki traw, które są odporne na trudne warunki, wysiewa się jedynie w sytuacjach zastosowania kratki na podjazdach lub parkingach.

Geokrata na skarpy – czy warto stosować ją na przydomowy skalniak?

Geokrata wykonana jest z wytrzymałego materiału, co sprawia, że idealnie nadaje się do wzmocnienia przydomowych skalniaków. Jeśli nasyp, który ma zostać zabezpieczony, nie jest zbyt duży, to nie wymaga się obsadzenia jej specjalnymi roślinami, które dodatkowo chroniłyby geokratę przed jej osunięciem.

W bardzo prosty sposób możesz obsadzić skarpy o niewielkim nachyleniu, tym samym zamieniając je w skalniaki, które z czasem ukryją geokratę. Wypełniona ziemią lub humusem geokrata jest gotowa do sadzenia roślin, których wielkość powinna odpowiadać rozmiarom jej oczek. Najlepiej sprawdzą się tutaj takie gatunki jak:

 • floksy skrzydlate,
 • goździki,
 • karmnik ościsty,
 • żagwin,
 • ubiorek wiecznie zielony,
 • rośliny cebulowe, np. krokusy, narcyzy, tulipany,
 • rojniki.

Oczywiście wybór roślin do obsadzenia skalniaka jest bardzo indywidualny i zależy od Twoich preferencji. Możesz wybierać spośród ulubionych roślin, tworząc wymarzone kompozycje. Pamiętaj jednak, że geokrata najlepiej współgra z roślinami o płytkim systemie korzeniowym.

Gdzie kupić umocnienie skarpy?

Jak już wiesz, geokrata to efektywne rozwiązanie służące do stabilizowania i wzmacniania zboczy oraz nasypów. AG Geosynthetics dostarcza materiały geosyntetyczne, w tym geokraty i geosiatki drogowe. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i wybrania rozwiązania, które spełni Twoje oczekiwania.

×
Zobacz nasze nowe produkty:
bariera korzeniowa i obrzeża trawnikowe
Zadzwoń: 533 350 209