Geokrata na skarpy – jak wzmocnić i zabezpieczyć skarpy geokratą?

18 października 2021

 

wzmocnienie skarpy geokratą

Skarpy tuż obok nasypów czy wzniesień są szczególnie narażone na skutki erozji. Aby uchronić skarpy przed osuwaniem się i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych należy je odpowiednio wzmocnić. W tym celu wykorzystuje się geosyntetyki, a w szczególności geokraty odpowiedzialne za polepszenie parametrów podłoża i zapewnienie ochrony przeciwerozyjnej. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej i poznaj sposoby na trwałe wzmocnienie skarpy geokratą!

Geokrata na skarpy do wzmocnienia nasypów i utwardzenia nawierzchni

Coraz większą popularnością cieszą się geokraty stosowane do wzmocnienia nasypów i utwardzania nawierzchni w ogrodzie – ścieżek czy podjazdów. Stosowana w tej funkcji geokrata jest kładziona bezpośrednio na grunt, mocowana do niego specjalnymi szpilkami, a następnie zasypywana warstwą ziemi. Na tak przygotowanym terenie można sadzić nasiona trawy lub inną roślinność, a także ozdobne kamienie. Geokarata wykonana jest z taśmy obustronnie moletowanej, zgrzewanej punktowo ultradźwiękami. Można ją dopasować do rodzaju zastosowania, wybierając odpowiednią wysokość i grubość (mm) tworzywa.

Jak tanio zabezpieczyć skarpę?

Skuteczne wzmacnianie słabych podłoży i skarp przed osuwaniem to problem, który dotyczy wielu właścicieli działek lub przydomowych ogrodów. W porównaniu do kosztów związanych z naprawianiem uszkodzeń skarp, ich zabezpieczanie wydaje się najlepszą decyzją. Wykorzystując geokratę, możesz liczyć na optymalną stabilizację i zabezpieczenie. Jednak i tutaj należy wiedzieć, które rozwiązania techniczne są atrakcyjne cenowo, a które lepiej sobie odpuścić.

Najpopularniejsze sposoby na wzmocnienie skarpy

Efekt umocnienia jest możliwy do osiągnięcia pod warunkiem, że zastosujemy odpowiednie materiały lub sposoby ograniczające i spowalniające proces erozji. O jakich sposobach mowa?

  • zasadzenie roślin na skarpie,
  • umieszczenie w niej murka oporowego,
  • stworzenie murka z gazonów,
  • wykorzystanie materiałów geosyntetycznych.

W zależności od kąta nachylenia skarpy, a także jej umiejscowienia wymagania danej powierzchni będą odmienne. W przypadku bardzo stromych skarp rozwiązania techniczne ich wzmacniania są nieco bardziej skomplikowane i wymagają specjalistycznej wiedzy. Grunt wzmacnia się wtedy techniką tzw. “wrap around” – metody owijania lub systemami konstrukcyjnymi z tzw. licem. W takich przypadkach najlepiej korzystać ze wsparcia doświadczenia i wykształcenia inżynierów – to oni będą wiedzieć, która metoda okaże się najskuteczniejsza na konkretnej nawierzchni.

Odpowiednie zabezpieczenie skarpy geokratą – jak instalować?

System wzmacniający i stabilizujący w postaci geokraty powinien być zainstalowany zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi i ogólnymi wymaganiami dotyczącymi materiałów. Zestaw, który należy stosować przy zabezpieczeniu skarpy geokratą powinien obejmować: szpile o odpowiednim kształcie do kotwienia, koronę, opaski samozaciskowe oraz geokraty o odpowiednich parametrach technicznych. Wzmocnienie skarpy przy użyciu produktu przypominającego przestrzenny plaster miodu odbywa się poprzez łączenie sąsiadujących ze sobą sekcji komórek za pomocą opasek samozaciskowych. Schemat mocowania materiału powinien być indywidualnie dobrany do specyfiki projektu.

Dlaczego warto wykonać wzmocnienie skarpy geokratą komórkową?

Wiatr, woda i słońce powodują i przyspieszają proces niszczenia powierzchni skarp, obniżając tym samym trwałość konstrukcji i bezpieczeństwo ich użytkowania. W związku z tym wykonanie wzmocnienia jest jedynym warunkiem zachowania nasypu bez uszkodzeń spowodowanych osuwaniem się powierzchni. Wykorzystanie tego produktu gwarantuje szybką i efektywną pracę nad wzmacnianiem skarp i nasypów, tworząc z gruntem długotrwałą konstrukcję, na której można posadzić m.in. roślinność. Łatwość zabezpieczania skarp przy użyciu geosyntetyków polega przede wszystkim na prostocie zastosowania materiału, co zdecydowanie przyspiesza proces tworzenia umocnień. Dodatkową przewagą tego materiału jest jej cena, która w porównaniu do innych, tradycyjnych rozwiązań jest nawet o kilkadziesiąt procent tańsza. A co więcej wykazują właściwości ochronne przed procesem niszczenia wywołanym przez negatywne czynniki atmosferyczne, co pozwala skutecznie zabezpieczyć skarpę przed erozją.

Gdzie kupić umocnienie skarpy?

Aby ograniczyć działanie czynników zewnętrznych na skarpy warto rozważyć opcję zakupu geokraty. Jak wynika z artykułu jest to efektywne rozwiązanie służące do stabilizowania i wzmacniania zboczy oraz nasypów. Jednym z wiodących dostawców materiałów geosyntetycznych jest AG Geosynthetics – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i wybranie rozwiązania spełniającego Twoje oczekiwania. W ofercie posiadamy również geokraty drogowe.

×
Planujesz zakup? Zapytaj o cenę

Tę ofertę przeglądają 2 osoby