Agrowłóknina, agrotkanina, geowłóknina – różnice, cechy i zastosowanie w ogrodzie

22 maja 2021

Co wybrać do ogrodu? Agrowłóknina czy geowłóknina?

Geosyntetyki zawładnęły współczesnym rynkiem, sprawiając, że ich popularność stale rośnie. Klienci coraz częściej pytają o ich zastosowanie i właściwości, dlatego podpowiemy, co wybrać, aby zagwarantować optymalną ochronę i stabilizację gruntu w ogrodzie. W poniższym artykule przedstawimy różnice pomiędzy agrowłókniną a geowłókniną – ich właściwości, specyfikę oraz zakres zastosowania.

Geowłóknina – zastosowanie w ogrodzie

Geowłóknina powstaje w oparciu o materiały o wysokiej wytrzymałości, tj. włókna poliestrowe i polipropylenowe igłowane lub przeszywane mechanicznie z wykorzystaniem obróbki termicznej do wykończenia materiału[1]M. Pawłowski, “Odkształcalność górnej strefy podtorza z geowłókniną”, Przegląd Komunikacyjny  2016, nr 11, s. 16.. Do jej podstawowych funkcji należą m.in. filtracja, separacja, ochrona, drenaż oraz wzmocnienie. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszym poprzednim artykułem, który dokładnie opisuje co to jest geowłóknina.

Geowłóknina posiada szereg właściwości, które wpływają na bieżące utrzymanie gruntu np. w przestrzeni ogrodowej. Ten rodzaj geosyntetyku jest wykorzystywany przy projektowaniu systemów filtracyjnych oraz konstrukcjach inżynierskich[2]D. Wojtasik, M. Frąk, H. Komorowski, “Wpływ kolmatacji na współczynnik filtracji układu grunt-geowłóknina”, Przegląd Naukowy. Inżynieria i Kształtowanie Środowiska, 2005, nr 1 (31), s. … Continue reading. Przynależność do grupy materiałów budowlanych o optymalnych właściwościach fizycznych sprawia, że zastosowanie geowłókniny w ogrodzie podnosi mechaniczne właściwości podłoża. Co jeszcze wyróżnia ten materiał budowlany i materiał ogrodowy?

 • wytrzymałość na rozciąganie i rozrywanie,
 • właściwości separacyjne i drenujące, które wpływają na optymalizację kosztów przez wzgląd na koszty naprawy uszkodzeń konstrukcyjnych i mechanicznych (przez korzenie czy kamienie) wynikających z niewłaściwej separacji,
 • wodoprzepuszczalność,
 • stabilizację warstw gruntów nośnych,
 • przepływ gazu i cieczy.

Geowłóknina w ogrodzie może być ona stosowana m.in. w: zbiornikach wodnych, systemach drenarskich, przy budowie ścieżek ogrodowych, podjazdów czy chodników.

Agrowłóknina – czym jest i jakie ma zastosowanie w ogrodzie?

Agrowłóknina, często bezpodstawnie mylona z geowłókniną, jest materiałem powstałym z tworzywa polipropylenowego o niewielkiej gramaturze. Materiał ten dostępny jest w różnych gramaturach i kolorach, przez co wykorzystuje się go w szeroko pojętym ogrodnictwie i rolnictwie. Agrowłókniny można podzielić ze względu na właściwości i zakres zastosowań na:

 • czarną przeznaczoną do ściółkowania gleby,
 • białą (zimową) do np. okrywania plonów, w tym tzw. wiosenną dedykowaną do okrywania plonów,
 • brązową i zieloną, które pośrednio spulchniają glebę.

Agrowłókninę wykorzystuje się w zależności od przeznaczenia gramatury danego materiału i rodzaju podłoża. Przede wszystkim agrowłóknina (zielona, czarna i brązowa) jest niezbędna przy utrzymaniu wilgoci w glebie, wpływając tym samym na przedłużenie żywotności roślin[3]R. Rosa, “Wpływ terminu siewu i przykrycia gleby agrowłókniną na wzrost i długość okresu wegetacji kukurydzy cukrowej”, Nauka, Przyroda, Technologie 2013, nr 4.. Stosuje się ją zarówno przy ściółkowaniu i okrywaniu roślin, jak i uprawie warzyw, owoców, iglaków czy krzewów. Z kolei podstawową funkcją agrowłókniny białej jest ochrona przed nadmiernym mrozem i wiatrem.

Wśród podstawowych właściwości agrowłókniny wyróżnia się m.in.:

 • odbijanie promieni świetlnych (w przypadku agrowłókniny białej), co przekłada się na utrzymanie odpowiedniej temperatury,
 • ochrona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi,
 • działanie antychwastowe,
 • przedłużenie żywotności roślin m.in. poprzez spulchnienie gleby i ochronę przed utratą wilgoci.

Agrowłóknina i geowłóknina – jak układać?

Układanie agrowłókniny powinno być poprzedzone szeregiem czynności przygotowawczych obejmujących m.in. oczyszczenie, spulchnienie i wyrównanie powierzchni. Dopiero wtedy można przejść do etapu rozwijania materiału (nie trzeba przykładać wagi do tego, którą stroną przykładamy agrowłókninę do podłoża). Skuteczne mocowanie arkuszy agrowłókniny jest możliwe jedynie dzięki zastosowaniu specjalistycznych kołków łączących ze sobą rolki na tzw. zakładkę. Na tak przygotowanym podłożu z agrowłókniny można wykonać otwory, w których następnie należy ułożyć rośliny. Końcowym etapem układania materiału jest usypanie go wyściółką.

W przypadku drugiego omawianego produktu prace należy rozpocząć od przygotowania podłoża, które powinno być wyrównane i pozbawione nierówności (korzeni, kamieni i innych przedmiotów utrudniających pracę). Kolejnym krokiem jest rozwinięcie materiału i połączenie poszczególnych jego pasm poprzez nakładanie ich na siebie z zakładem wynoszącym od 300 do 500 mm. W przypadku geosyntetyków o niższej gramaturze (ok. 200 g/m2) poszczególne pasma materiału mogą być zgrzewane. Pokrywanie tego produktu materiałem nasypowym powinno być prowadzone w odstępie od włókniny, z kolei zagęszczanie warstw powinno odbywać się za pomocą walca wibracyjnego lub zagęszczarki płytowej.

Uszkodzenia agrowłókniny bądź geowłókniny – jak reagować?

Na wypadek uszkodzeń materiału (zarówno agrowłókniny, jak i geowłókniny) uszczerbek należy uzupełnić włókniną o takiej samej gramaturze i parametrach technicznych. Istotne jest, by przy wypełnianiu uszkodzeń zostawić margines materiału co najmniej 500 mm za krawędzią uszkodzenia.

W przypadku szczegółowych pytań dotyczących różnic pomiędzy agrowłókniną a geowłókniną zapraszamy do indywidualnego kontaktu z pracownikami AG Geosynthetics – chętnie pomożemy w doborze i objaśnieniu właściwości geowłókniny.

Agrotkanina, agrowłóknina, geowłóknina – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy agrowłókniną i geowłókniną są możliwości ich zastosowania. W przypadku pierwszego materiału nada się on do stabilizacji kruszywa i stworzenia separacji pomiędzy warstwami, a w przypadku drugiego sprawdzi się on przy ochronie plonów i roślin. Poza problemem z rozróżnieniem agrowłókniny i geowłókniny coraz częściej pojawia się trudność z rozpoznaniem możliwości zastosowania i charakterystyki agrotkaniny i agrowłókniny. Aby wyjaśnić różnice pomiędzy nimi, należy zacząć od przedstawienia krótkiej specyfiki agrotkaniny. Agrotkanina to materiał wykonany z polipropylenu, produkowany na specjalistycznych urządzenia tkackich, które nadają mu odpowiednią (sztywną) strukturę i kształt. Nadaje się ona do stosowania w bezpośredniej bliskości z gruntem i innego rodzaju podłożami wykorzystywanymi przy pracach ziemnych. Stosowana jest również przy realizacjach wymagających zabezpieczenia i usprawnienia prac budowlanych, składowisk odpadów, nasypów komunikacyjnych czy zabezpieczeń przeciwerozyjnych. W inżynierii drogowej jej przeznaczenie podyktowane jest doskonałymi funkcjami separacyjno-wzmacniającymi i stabilizującymi.

Co wybrać? W odróżnieniu od agrowłókniny i geowłókniny, geotkanina jest mniej estetyczna po wykonaniu drobnych poprawek, takich jak docinanie materiału czy tworzenie odpowiedniego kształtu. Zdarza się, że stosowana w ogrodzie zostawia w ziemi charakterystyczne włókna, których możemy uniknąć, stosując jej równie dobre i skuteczne odpowiedniki.

Bibliografia:

Bibliografia:
1M. Pawłowski, “Odkształcalność górnej strefy podtorza z geowłókniną”, Przegląd Komunikacyjny  2016, nr 11, s. 16.
2D. Wojtasik, M. Frąk, H. Komorowski, “Wpływ kolmatacji na współczynnik filtracji układu grunt-geowłóknina”, Przegląd Naukowy. Inżynieria i Kształtowanie Środowiska, 2005, nr 1 (31), s. 159.
3R. Rosa, “Wpływ terminu siewu i przykrycia gleby agrowłókniną na wzrost i długość okresu wegetacji kukurydzy cukrowej”, Nauka, Przyroda, Technologie 2013, nr 4.
×
Planujesz zakup? Zapytaj o cenę

Tę ofertę przegląda 9 osób