Warning: Undefined array key 1 in /home/users/ag-geo/public_html/ag-geo.eu/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 438

Warning: Undefined array key 2 in /home/users/ag-geo/public_html/ag-geo.eu/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 438
Agrowłóknina ogrodowa – rodzaje i zastosowanie włókniny ogrodniczej przeciw chwastom | AG Geosynthetics

Agrowłóknina ogrodowa – rodzaje i zastosowanie włókniny ogrodowej

5 listopada 2021

włóknina ogrodowa

Czynniki atmosferyczne i zewnętrzne mają ogromny wpływ na kondycję roślin i sadzonek, zagrażając ich prawidłowemu wzrostowi i wegetacji. Wykorzystywanie agrowłókniny ogrodowej gwarantujące optymalne warunki każdej roślinie w Twoim ogrodzie. Chcesz wiedzieć, czym jest agrowłóknina i od czego zależy cena włókniny do ogrodu. Przeczytaj nasz artykuł, aby znaleźć interesujące Cię informacje.

Jakie agrowłókniny przeciw chwastom w ogrodzie?

Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje agrowłókniny – okryciową i ściółkującą oraz powiązane z nimi właściwości. Produkt powinno się wybrać na podstawie oczekiwań ogrodnika względem wymagań roślinności – im wyższa wartość, tym lepsze właściwości.

Agrowłóknina okrywająca rośliny

Dostępna najczęściej w białym kolorze (nazywana także włókniną białą), ma zastosowanie ochraniające roślinność (do okrywania) oraz przyspieszenia plonowania. Materiał ten dzięki elastyczności, niewielkiej gramaturze i drobnym splocie odpowiada za zapewnienie optymalnego przepływu wody i cyrkulację powietrza. Należy nim otulić sadzonki i rośliny, zapewniając tym samym ochronę roślin przed przymrozkami.

Kiedy stosować? O niewielkiej gramaturze i splocie od 17 do 30 g/m2 stosuje się w okresie wiosennym, pełniąc funkcję ochronną m.in. przed szkodliwym promieniowaniem UV. W przypadku włóknin ogrodowych stosowanych jesienią lub zimą zaleca się użycie mocniejszego splotu i gramatury – od 30 do 50 g/m2 – chroni przed niskimi temperaturami.

Agrowłóknina ściółkująca

Zapobiega wzrostowi chwastów, dba o wilgotność gleby i zapewnia wzmocnienie systemu korzeniowego roślin. Typ ten gwarantuje optymalny przepływ wody i swobodną cyrkulację powietrza. Ponadto tworzy mikroklimat zapewniający roślinom odpowiednie warunki wzrostu. Jest to tzw. agrowłóknina antychwastowa w trzech kolorach – beżowym, brązowym i czarnym.

Kiedy czarna włóknina najlepiej się sprawdzi? Znajduje zastosowanie zarówno w ogrodach warzywnych, jak i owocowych (m.in. przy uprawie truskawek), a także przydomowych ogrodach, rabatach z kwiatami, iglakami, krzewami, czy drzewami. Jest to włóknina do ogrodu doskonała pod ściółkowania. Nie sprawdzi się jednak w przypadku roślin rozmnażających się rozłogowo.

Dlaczego warto kupić agrowłókninę czarną przeciw chwastom?

Wybierając włókninę, można mieć pewność, że prowadzenie wydajnych upraw roślin będzie jeszcze prostsze i szybsze. Z kolei sama cena włókniny ogrodowej bardzo szybko się zwróci. Warto zainwestować w czarną flizelinę ogrodową ze względu na doskonałe właściwości pozwalające na:

  • ochronę sadzonek i roślinności przed porywistym, wysuszającym wiatrem, gradem oraz nadmiernym nasłonecznieniem, czy nagłą zmianą temperatury,
  • ochronę przed szkodliwymi i zagrażającymi wzrostowi i wegetacji roślin chwastami oraz szkodnikami,
  • zabezpieczenie sadzonek i roślin w okresie zimowym np. przed nadmiernym mrozem,
  • ograniczenie parowania wody z gleby, przepuszczalność wody, a także utrzymanie optymalnych warunków do rozwoju roślin.

Jaka jest cena agrowłókniny ogrodowej pod korę lub ściółkę? Cena flizeliny ogrodowej to naprawdę niewielki koszt w obliczu powyższych zysków. Ponadto całkowity koszt może być inny w zależności nie tylko od gramatury, ale także danego sklepu.

Jak układać agrowłókninę ogrodową?

  1. Oczyść i przygotuj teren pod układanie agrowłókniny.
  2. Rozwiń rolkę włókniny i przytnij ją – w przypadku układania materiału na terenie, na którym znajdują się rośliny, wystarczy uprzednio wyciąć okrągłe otwory na rośliny.
  3. Następnie przymocuj włókninę odpowiednimi szpilkami ogrodowymi do podłoża.
  4. Poszczególne warstwy materiału należy łączyć ze sobą na tzw. zakładkę szpilkami.
  5. W przypadku oczyszczonego terenu bez roślin – ponacinaj materiał w odpowiednich miejscach w kształcie krzyżyka, tak by móc umieścić w otworach rośliny. W przypadku roślin rosnących – po zakończonej pracy wysyp na agrowłókninę ściółkę w postaci kory.

Najważniejsze, o czym należy pamiętać w trakcie układania agrowłókniny krok po kroku jest dopasowanie rodzaju i właściwości (a w tym gramatury i splotu) do roślinności i pory roku. W tym celu warto poradzić się specjalistów z firmy dystrybuującej geosyntetyki w Polsce – AG Geosynthetics.

×
Geowłóknina PP 150 w promocyjnej cenie. Zapytaj o cenę