Warning: Undefined array key 1 in /home/users/ag-geo/public_html/ag-geo.eu/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 438

Warning: Undefined array key 2 in /home/users/ag-geo/public_html/ag-geo.eu/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 438
Geowłókniny pod drogi dojazdowe | AG Geosynthetics

Geowłókniny pod drogi dojazdowe

5 grudnia 2022

Droga dojazdowa

Istnieje wiele metod utwardzania drogi, a jedną z nich jest kładzenie geowłókniny. Zastosowanie geowłókniny pod drogę dojazdową lub podjazd pozwala ustabilizować podłoże i zachować jego niezmienny kształt. Geowłóknina jest doskonałym sposobem na to, by zapobiec przesuwaniu i chwianiu całej konstrukcji. Bez względu na to, na jaki rodzaj nawierzchni drogowych (asfalt, kostkę brukową, tłuczeń) zapadnie wybór, geowłóknina jest doskonałym produktem do odpowiedniego przygotowania gruntu. Jaka geowłóknina pod podjazd będzie najlepsza? Jaką gramaturę geowłókniny pod drogę wybrać? A także jaka jest cena geowłókniny pod drogę? Dowiedzmy się!

Po co geowłóknina pod drogę dojazdową?

Geowłóknina wyprodukowana z włókien poliestrowych lub polipropylenowych zapewnia ochronę i doskonałe właściwości filtracyjne i mechaniczne — jest odporna na przebicie i uszkodzenia mechaniczne. Pozwala ona na trwałe odseparowanie poszczególnych warstw konstrukcji, dzięki czemu umożliwia wykonanie ziemnej podbudowy pod drogi i podjazdy. Geowłóknina charakteryzuje się optymalną wodoprzepuszczalnością. Dodatkowo materiał ten zapobiega przenikaniu się cząsteczek gruntu do podbudowy, a jednocześnie specyfika jego struktury pozwala na swobodny przepływ wody i gazu. Dzięki temu użycie geowłókniny obejmuje m.in. budownictwo wodne, budowę dróg, budowę oczek wodnych czy systemów drenarskich.

Geowłóknina, czyli cienka mata z włókien syntetycznych, pełni również rolę separacyjną, aby poprawić stateczność i przyspieszyć konsolidację. Wykorzystanie geowłókniny umożliwia odprowadzanie nadmiaru wody, tworząc tym samym skuteczny drenaż, który pozwala na rozsączanie wody np. przy okresowym podnoszeniu się poziomu wód gruntowych. Geowłóknina drogowa polipropylenowa zapobiega również erozji gruntu przez wody gruntowe oraz działa ochronnie na system drenażowy i izolację. Dodatkowo materiał ten przejmuje powstające naprężenia dynamiczne oraz powstrzymuje poszczególne warstwy podłoża przed przemieszczaniem się różnych warstw i zamuleniem.

Sprawdź

Poznaj naszą ofertę geosyntetyków

Rodzaje geowłókniny pod drogę dojazdową

Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje geowłókniny: poliestrowe (najsłabsze, nienadające się pod drogi) oraz polipropylenowe (bardzo wytrzymałe, o uniwersalnym zastosowaniu). Oprócz tego wyróżnić można inne rodzaje geosyntetyków, a w tym: geowłókninę drenażową, separacyjną, filtracyjną, włókninę pod drogę, geowłókninę pod kruszywo, geotkaniny czy agrotkaninę drogową. Użycie geowłókniny przy budowie utwardzonych nawierzchni, tarasu i ścieżek w ogrodzie, a także podjazdu do garażu to jedne z najczęstszych zastosowań. Jest ona również zdecydowanie lepszym materiałem niż folia pod drogę, na wjazd czy folia pod kamień na drogę. Geowłóknina powstaje z wykorzystaniem technologii igłowania i obróbki termicznej, co gwarantuje optymalne właściwości mechaniczne uzyskanego w ten sposób materiału.

Kontakt

Dowiedz się więcej o naszej ofercie

Jaka gramatura geowłókniny pod drogę?

Budowa i wzmacnianie drogi z zastosowaniem wyrobów geosyntetycznych jest skuteczne pod warunkiem dobrania odpowiednich parametrów odpowiedzialnych za stabilizację i wzmocnienie podłoża o dowolnym stopniu uziarnienia. Mowa tu m.in. o grubości włókien i warstw, wymiarach porów oraz wytrzymałości. Dobór odpowiednich parametrów technicznych zależy od powierzchni i rodzaju zastosowania geowłókniny.

Układanie geowłókniny na podjazd

Spośród geowłóknin na drogę można wyodrębnić geosyntetyki pod podjazd, pod kostkę brukową czy kruszywo o zróżnicowanej gradacji. Wybór dotyczący tego, jaka geowłóknina na podjazd jest dość wymagający. Podjazd wraz z drogą dojazdową do niego prowadzącą wymagają utwardzenia piaskowej bądź żwirowej powierzchni. W takim przypadku konieczne jest prawidłowe dopasowanie geowłókniny pod podjazd – jego wymagania techniczne i specyfikę konstrukcji drogowej. Stabilność podłoża jest kluczem do sukcesu w osiągnięciu cienkiej warstwy separacyjnej lub ochronnej, która ze względu na jakość włókniny nie ulega szybkiego zużyciu czy niszczeniu. Warstwy rolki geowłókniny powinno się łączyć ze sobą na tzw. nakładkę, tak, aby kolejne warstwy nachodziły na siebie.

Optymalizacja parametrów technicznych geowłókniny pod podjazd powinna odbyć się w kontrolowanych warunkach – z wykorzystaniem specjalistycznej wiedzy i dostosowaniem rodzaju materiału do przeznaczenia i specyfiki podłoża. Chcesz poznać cenę geowłókniny pod drogę lub parking? Skontaktuj się ze specjalistami AG Geosynthetics!

Chodniki i powierzchnie dla pieszych

Geowłókniny mogą być również wykorzystywane w konstrukcjach chodników i powierzchni dla pieszych. W tych zastosowaniach geowłóknina pełni kilka istotnych funkcji, które poprawiają trwałość i stabilność chodnika oraz powierzchni dla pieszych. Zadaniem geosyntetyku jest oddzielanie i stabilizacja podłoża, redukcja erozji, poprawa nośności, ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi i zapobieganie wzrostowi chwastów.

Drogi dla samochodów osobowych do 3,5 t na twardym podłożu

Zastosowanie geowłókniny przy budowie drogi dla samochodów osobowych ma na celu wzmocnienie i zabezpieczenie konstrukcji drogi, co przyczynia się do poprawy jej trwałości, stabilności i długoterminowej wydajności. Geowłóknina drogowa odpowiada za separację i stabilizację podłoża, redukcję pęknięć i deformacji, poprawę drenażu czy zwiększenie nośności. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka geowłóknina na drogę, to nasza oferta geowłókniny może okazać się pomocna. Chcesz sprawdzić, co możemy Ci zaoferować? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jaką oferujemy cenę za m2.

Drogi dla samochodów osobowych do 3,5 t na wodonośnym podłożu

Geowłóknina dla dróg dla samochodów osobowych do 3,5 t na wodonośnym podłożu jest kluczowym elementem w budowie tego typu infrastruktury. Podłoże wodonośne wprowadza dodatkowe wyzwania, które mogą negatywnie wpływać na trwałość i stabilność drogi. W takim przypadku geosyntetyk odpowiada za separację, zapobiegając migracji materiału z podłoża wodonośnego do warstw nawierzchni drogi. Wodonośne podłoże może być niestabilne, co może prowadzić do osiadania drogi i powstawania dziur, a geowłóknina działa jako wewnętrzna warstwa stabilizująca, wspomagając nośność i zdolność odprowadzania wody z podłoża.

Drogi dla samochodów ciężarowych ponad 3,5 t na twardym podłożu

W przypadku tego rodzaju dróg, geowłóknina pełni kluczowe role, mając na celu zwiększenie trwałości i wydajności konstrukcji, a także ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi dużym obciążeniem i intensywnym ruchem pojazdów. Włóknina drogowa jako warstwa separująca zapobiega mieszaniu się różnych materiałów, takich jak grunt naturalny, kruszywo i warstwy bitumiczne. W przypadku dróg dla ciężarówek, pęknięcia i deformacje mogą się pojawiać w wyniku intensywnego ruchu i obciążenia. Geowłóknina może pomóc w ograniczeniu takich uszkodzeń, chroniąc konstrukcję i stabilizując nawierzchnię.

Zalecane parametry geowłókniny pod drogę

Parametry geowłókniny do zastosowania pod drogę, zwłaszcza dla dróg dla samochodów ciężarowych, mogą się różnić w zależności od specyfikacji projektu, warunków gruntowych i wymagań obciążenia. Parametry, które należy wziąć pod uwagę w budownictwie drogowym to:

  • wytrzymałość na rozciąganie,
  • wydłużenie przy zerwaniu,
  • odporność na działanie UV,
  • masa powierzchniowa,
  • filtracja,
  • wysoka wytrzymałość na rozciąganie,
  • właściwości chemiczne.

Geowłóknina jest materiałem budowlanym i materiałem separacyjnym, który pozwala na doskonałe dostosowanie do różnych potrzeb i warunków danego projektu. W AG Geosynthetics oferujemy geowłókninę polipropylenową (PP) oraz poliestrową (PES), które są stosowane na szeroką skalę w budownictwie i dziedzinie dom i ogród. Jeśli chcesz poznać cennik geowłókniny drogowej lub szukasz geosyntetyków wysokiej jakości — skontaktuj się z nami!

×
Zobacz nasze nowe produkty:
bariera korzeniowa i obrzeża trawnikowe