Jaką położyć geowłókninę pod drogę dojazdową?

5 grudnia 2022

Droga dojazdowa

Istnieje wiele metod utwardzania drogi, a jedną z nich jest kładzenie geowłókniny. Zastosowanie geowłókniny pod drogę dojazdową lub podjazd pozwala ustabilizować podłoże i zachować jego niezmienny kształt. Geowłóknina jest doskonałym sposobem na to, by zapobiec przesuwaniu i chwianiu całej konstrukcji. Bez względu na to, na jaki rodzaj nawierzchni drogowych (asfalt, kostkę brukową, tłuczeń) zapadnie wybór, geowłóknina jest doskonałym produktem do właściwego przygotowania gruntu. Jaka geowłóknina pod podjazd będzie najlepsza? Jaka gramatura geowłókniny pod drogę?

Po co geowłóknina pod drogę dojazdową?

Geowłóknina z włókien poliestrowych lub polipropylenowych zapewnia ona ochronę i doskonałe właściwości mechaniczne w tym wysoką odporność (również na przebicie i uszkodzenia mechaniczne) i ponadprzeciętną trwałość. Pozwala ona na trwałe odseparowanie poszczególnych warstw geowłókniny, dzięki czemu umożliwia wykonanie ziemnej podbudowy pod drogi i podjazdy. Geowłóknina charakteryzuje się optymalną wodoprzepuszczalnością. Dodatkowo agrotkanina pod drogę czy geowłóknina pod drogę dojazdową zapobiega przenikaniu się cząsteczek gruntu do podbudowy, a jednocześnie specyfika jej struktury pozwala na swobodny przepływ wody i gazu. Dzięki temu zastosowania geowłókniny obejmują m.in. budownictwo wodne, budowę dróg, budowę oczek wodnych czy innych zbiorników wodnych. Funkcje geowłókniny to przede wszystkim filtracja, zatrzymanie cząstek stałych przy jednoczesnym swobodnym przepływie wody między dwiema różnymi warstwami ziemi i gruntów.

Geowłóknina, czyli cienka mata z włókien syntetycznych, pełni również rolę separacyjną, aby poprawić stateczność i przyspieszyć konsolidację. Zastosowanie geowłókniny umożliwia odprowadzanie nadmiaru wody, tworząc skuteczny drenaż, który pozwala na rozsączanie wody np. przy okresowym podnoszeniu się poziomu wód gruntowych. Geowłóknina zapobiega również erozji gruntu przez wody gruntowe oraz działa ochronnie na system drenażowy. Dodatkowo materiał ten przejmuje powstające naprężenia dynamiczne oraz powstrzymuje poszczególne warstwy podłoża przed przemieszczaniem się różnych warstw.

Rodzaje geowłókniny pod drogę dojazdową

Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje geowłókniny: poliestrowe (najsłabsze, nienadające się pod drogi) oraz polipropylenowe (bardzo wytrzymałe, o uniwersalnym zastosowaniu). Oprócz tego wyróżnić można inne rodzaje geosyntetyków, a w tym: geowłókninę filtracyjną, separacyjną, włókninę pod drogę, agrowłókninę pod drogę czy agrotkaninę drogową. Użycie geowłókniny przy budowie utwardzonych nawierzchni i ścieżek w ogrodzie, a także podjazdu do garażu to jedne z najczęstszych zastosowań. Jest ona również zdecydowanie lepszym materiałem niż folia pod drogę, na wjazd czy folia pod kamień na drogę. Geowłóknina powstaje z wykorzystaniem technologii igłowania i obróbki termicznej, co gwarantuje doskonałe właściwości mechaniczne uzyskanego w ten sposób materiału.

Jaka gramatura geowłókniny pod drogę?

Budowa i wzmacnianie drogi z zastosowaniem wyrobów geosyntetycznych jest skuteczne pod warunkiem dobrania odpowiednich parametrów odpowiedzialnych za stabilizację i wzmocnienie podłoża o dowolnym stopniu uziarnienia. Mowa tu m.in. o grubości włókien i warstw, wymiarach porów oraz wytrzymałości. Dobór odpowiednich parametrów technicznych zależy od powierzchni i rodzaju zastosowania geowłókniny.

Kładzenie geowłókniny pod podjazd

Spośród geowłóknin na drogę można wyodrębnić geosyntetyki pod podjazd, pod kostkę brukową czy kruszywo o zróżnicowanej gradacji. Wybór dotyczący tego, jaka geowłóknina na podjazd jest dość wymagający. Podjazd wraz z drogą dojazdową do niego prowadzącą wymagają utwardzenia piaskowej bądź żwirowej powierzchni. W takim przypadku konieczne jest prawidłowe dopasowanie geowłókniny pod podjazd – jego wymagania techniczne i specyfikę konstrukcji drogowej. Stabilność podłoża jest kluczem do sukcesu w osiągnięciu cienkiej warstwy separacyjnej lub ochronnej, która ze względu na jakość włókniny nie ulega szybkiego zużyciu czy niszczeniu. Warstwy rolki geowłókniny powinno się łączyć ze sobą na tzw. nakładkę, tak, aby kolejne warstwy nachodziły na siebie.

Optymalizacja parametrów technicznych geowłókniny pod podjazd powinna odbyć się w kontrolowanych warunkach – z wykorzystaniem specjalistycznej wiedzy i dostosowaniem rodzaju materiału do przeznaczenia i specyfiki podłoża. Chcesz poznać cenę geowłókniny pod drogę? Skontaktuj się ze specjalistami AG Geosynthetics!

×
Geowłóknina PP 150 w promocyjnej cenie. Zapytaj o cenę