Warning: Undefined array key 1 in /home/users/ag-geo/public_html/ag-geo.eu/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 438

Warning: Undefined array key 2 in /home/users/ag-geo/public_html/ag-geo.eu/wp-content/plugins/visitors-online/visitors-online.php on line 438
Geowłóknina pod kostkę brukową - kiedy ją stosować i jaka jest jej cena? | AG Geosynthetics

Geowłóknina pod kostkę brukową – kiedy ją stosować i jaka jest jej cena?

5 grudnia 2022

Kostka betonowa

Kostka brukowa jest jednym z najchętniej stosowanych rodzajów nawierzchni, które można spotkać m.in. na prywatnych posesjach, miejskich chodnikach, ścieżkach w ogrodzie, podjazdach czy parkingach. Jednak aby w pełni wykorzystać jej właściwości, istotne jest wykonanie odpowiedniej podbudowy. W jaki sposób powinno się prawidłowo zabezpieczyć nawierzchnię przed działaniem szkodliwych czynników i uszkodzeniami mechanicznymi? Jakiej grubości powinna być podbudowa? A także czy pod kostkę brukową nada się geowłóknina lub włóknina?

Geowłóknina pod nawierzchnie z kostki betonowej

Geowłóknina może być wykonana z włókien polipropylenowych lub z włókien poliestrowych. Włókna te są łączone termicznie, czyli zgrzewane albo mechanicznie, czyli włókna powstające w wyniku igłowania lub przeszywania. Materiał ten stanowi warstwę separacyjną, która uniemożliwia mieszanie się materiałów pomiędzy poszczególnymi warstwami ziemi, a dokładniej zapobiega przenikaniu kruszywa i drobnych cząsteczek gruntu z warstw leżących wyżej do tych znajdujących się niżej. To właśnie on odpowiada za przenoszenie naprężeń i obciążeń do warstwy gruntu rodzimego. A co najważniejsze, dzięki zastosowaniu geowłókniny można ograniczyć ilość kruszywa wykorzystanego do wykonania do podbudowy drogi czy podjazdu z kostki brukowej, nie tracąc przy tym stabilności podłoża. Geowłóknina separacyjno-filtracyjna znacząco skraca czas konsolidacji i stabilizacji gruntu. W przypadku stosowania geowłókniny na drenaż ważny jest dobór odpowiedniej gramatury, która odpowiada m.in. za wodoprzepuszczalność, właściwości filtracyjne, skuteczność separacji czy wytrzymałość na rozciąganie, czy przebicie. Jaka geowłóknina pod kostkę będzie najlepsza? Materiał pod kostkę brukową, który stanowi separację, a jednocześnie przepuszcza wodę i gazy. Wykonanie odpowiedniej podbudowy zdecydowanie wydłuży jej żywotność. Jej układanie nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi ani fachowej wiedzy.

Z kolei sam beton jako popularny materiał stosowany w przemyśle budowlanym powstaje w wyniku wiązania i twardnienia mieszanki betonowej, na które składają się: cement, kruszywo, woda i ewentualne dodatki. Beton można sklasyfikować ze względu na ciężar objętościowy (beton chudy, zwykły i ciężki), a także ze względu na poziom zagęszczenia i miejsce wykonania.

Sprawdź

Poznaj naszą ofertę geosyntetyków

Rodzaj gruntu decyduje o stosowaniu geowłókniny pod kostkę

Każda nawierzchnia składa się z kilku warstw konstrukcyjnych i dopiero w trakcie korytowania odsłaniają się wszystkie warstwy. Najlepiej, jeśli pod warstwą humusu znajdują się grunty piaszczyste, które charakteryzują się doskonałą przepuszczalnością wody i dużą stabilnością, dzięki czemu wykonywać kolejne warstwy podbudowy bez żadnych dodatkowych powłok.

Grunt pod kostkę brukową powinien być odpowiednio przygotowany. Jakie podłoże będzie najlepsze pod kostkę brukową? Szczególną uwagę należy zwrócić, by podbudowa była przepuszczalna, czyli przede wszystkim nie zatrzymywała wilgoci. Tworząc podbudowę, powinno się pamiętać o wykonaniu spadów przy układaniu poszczególnych warstw nawierzchni i podbudowy, które są odpowiedzialne za odprowadzanie nadmiaru wody i wilgoci z warstwy podbudowy pod kostkę betonową.

Kontakt

Dowiedz się więcej o naszej ofercie

Piaski, gliny i iły

Podbudowa, podkład lub inaczej podsypka pod kostkę brukową może powstać z materiałów takich jak: żwir, grys, tłuczeń, żużel czy mieszankę piasku i żwiru. Wykonanie podbudowy pod kostkę betonową lub chodnik nie jest trudne, pod warunkiem że skorzysta się z tworzyw, które gwarantują doskonałą przepuszczalność wody.

Jaki żwir pod kostkę brukową będzie najlepszy? Do ułożenia najczęściej wykorzystuje się żwir o granulacji 1-4 mm, dzięki czemu stanowi doskonałą podsypkę również w trudnych warunkach atmosferycznych. Ile podsypki pod kostkę należy użyć? Wszystko zależy od zastosowania — w przypadku ścieżek dla ruchu pieszego wystarczy 10-20 cm podsypki, a w przypadku podjazdów 25-40 cm. Niektórzy jako podsypkę używają piasku, jednak najważniejsze pytanie brzmi, jaki piasek pod kostkę będzie najlepszy? W takim przypadku należy wybierać piasek, którego ziarna mają granulację od 0-2mm.

Kontakt

Dowiedz się więcej o naszej ofercie

Ile kosztuje geowłóknina pod kostkę?

Cena geowłókniny pod kostkę brukową zależy od gramatury, długości rolki, sposobu wytwarzania, materiału wykonania, a także przeznaczenia produktu. Geowłókninę można kupić w rolkach o różnej szerokości i długości, przez co zakres cenowy tego produktu jest naprawdę spory.

Podsumowanie

Specyfika włókniny geosyntetycznej pozwala na swobodny przepływ wody, a tym samym może zapobiec m.in. zapadaniu się nawierzchni z kostki brukowej na skutek destabilizacji warstwy nośnej. Wzmocnienie podłoża jest nieodłącznym elementem planowania budowy drogi czy parkingu dla pojazdów, wjazdu do garażu czy nawierzchni pod domem. Z geowłókniną można stworzyć trwałe zabezpieczenia systemów drenażowych w ziemi, a także szereg innych nowoczesnych rozwiązań wykorzystywanych na szeroką skalę w budownictwie czy ogrodnictwie.

W naszej ofercie znajdują się również geowłóknina drogowa, geowłóknina drenażowa, geowłóknina do budowy zbiorników wodnych, a także szereg innych wyrobów geosyntetycznych stosowanych w budownictwie. Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości maty lub agrowłókniny pod kostkę brukową — skontaktuj się ze specjalistami AG Geosynthetics.

×
Geowłóknina PP 150 w promocyjnej cenie. Zapytaj o cenę