Geokrata a geosiatka

11 sierpnia 2021

Geosyntetyki to niezwykle pojemna grupa materiałów, w ramach której wyróżnić można m.in. geokraty oraz geosiatki. Przynależność do tej samej kategorii pociąga za sobą szereg zależności, a dokładniej cech wspólnych i różnic, które charakteryzują oba materiały. Dowiedz się, czy geokaratę i geosiatkę można stosować wymiennie, poznając ewolucję ich własności i szczegółową charakterystykę.

Czym są geosiatki? Historia ich powstania

Geosiatki to tzw. płaskie geosyntetyki powstałe za sprawą niejakiego Briana Mercera specjalizującego się w przemyśle tekstylnym. Z początkiem lat 50. XX wieku rozpoczął on pracę nad produkcją materiału przypominającego zarówno w formie, jak i specyfikacji geosiatki. Przez kolejne lata produkowano sztywne, monolityczne geosiatki zawładnęły branżą budowlaną, jednak z czasem dopracowano strukturę geosyntetyku z izotropową sztywnością, który ma jeszcze więcej możliwości zastosowania. Tworzywo sztuczne uformowane na kształt siatki powstawało dzięki nowoczesnemu procesowi produkcyjnemu, które przełamało myślenie o tworzywach sztucznych jako grupie.

Kruszywo czy grunt wtłaczane wprost do siatek dzięki precyzyjnej strukturze pełnią funkcję stabilizującą, wzmacniającą i ochronną. Geosiatka wyprodukowana z wysokowytrzymałościowego materiału HDPE – czyli miękkiego tworzywa o wysokiej gęstości. Głównym obszarem jej zastosowania jest ogrodnictwo, szeroko pojęty przemysł tekstylny, inżynierskie konstrukcje i budownictwo.

Geokrata – przeciwieństwo czy synonim geosiatki?

Materiał ten klasyfikowany jest również jako geosyntetyk płaski, nazywany wymiennie geokomórką lub geosiatką komórkową. Komórkowa struktura przypomina charakterystyczny plaster miodu, pełniąc funkcję wzmacniającą (poprzez zwiększenie nośności podłoża) oraz stabilizującą. Perforowane ścianki geokomórek gwarantują ponadprzeciętną stabilność dzięki zwiększonemu kątowi tarcia.

Nazwy wskazują główne obszary i możliwości zastosowania na słabonośnych podłożach czy drogach. Efektywność i zapobieganie erozji gruntu to podstawowe zalety geokrat stosowanych również na leśnych parkingach, ścieżkach rowerowych czy terenach wiejskich. Zarówno geosiatki, jak i geokraty mogą być wykorzystane w celu wzmocnienia podłoży. Różni je zaledwie struktura, którą w przypadku geosiatki tworzą pasma o prostopadłym, a nie przestrzennym układzie.

Najczęstsze pytania dotyczące geosiatek

Z czego produkowane są geosiatki?

Najczęściej w procesie produkcyjnym uczestniczą materiały, takie jak: polipropylen, włókna szklane, poliester czy poliwinyloalkohol, a także szereg innych tworzyw sztucznych.

Co najlepiej sprawdzi się do gruntu gruboziarnistego?

W przypadku zabezpieczenia i stabilizacji gruntu gruboziarnistego zaleca się zastosowanie geosiatki. W celu wzbogacenia ich właściwości zastosować można dodatkową warstwę geotkaniny.

×
Planujesz zakup? Zapytaj o cenę

Tę ofertę przegląda 16 osób