Grupa geosyntetyków

24 lipca 2021

Pomimo tego, że historia geosyntetyków nie sięga dalekiej przeszłości, to materiały te zawładnęły współczesnym budownictwem inżynieryjnym. Ich podstawowymi funkcjami są filtracja, separacja, wzmocnienie, ochrona, drenaż czy stabilizacja, które pozwalają na szeroki zakres zastosowania. I choć na rynku istnieje wiele możliwości i rozwiązań polepszających właściwości podłoża, a także stanowiących dobrą izolację geosyntetyki wciąż cieszą się ogromną popularnością. Dowiedz się, czym charakteryzują się materiały geosyntetyczne i jakie są ich rodzaje!

Rodzaje geosyntetyków

  • geotekstylia (geotkaniny, geodzianiny),
  • wyroby pokrewne do geoteksylii (geosiatki, georuszty, geosyntetyki komórkowe, geotaśmy, geomaty),
  • bariery geosyntetyczne,
  • geokompozyty.

Geosyntetykami nazywamy wyroby, których co najmniej jeden składnik jest polimerem[1]M. Szruba: Geosyntetyki. Charakterystyka i funkcje według PN-EN ISO 10318:2007. “Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne” 2014, s. 48.. Zgodnie z przyjętą definicją wykorzystanie polipropylenu, poliamidu czy poliestru dostępnych w arkuszach lub innej, zbliżonej formie. Materiały geosyntetyczne przeznaczone są do zastosowania w bezpośrednim kontakcie gruntem lub fundamentem. Dodatkowo ich podziału można dokonać ze względu na funkcje, zastosowane materiału czy technologię produkcji.

Charakterystyka geotekstyliów

Zgodnie z przyjętą klasyfikacją geotekstylia dzielą się na na przykład geotkaniny i geodzianiny, przy czym każdy z wymienionych materiałów składa się z włókien o innej specyfice. Co to oznacza w praktyce? Geotkaniny obejmują dwa rzędy przędz ustawionych pod kątem prostym, co pozwala na uzyskanie regularnego splotu. Na geowłókniny składają się włókna o nieregularnej strukturze dodatkowo wzmocnionej mechanicznie, fizycznie lub chemicznie. Z kolei inne plecione geotekstylia to połączone ze sobą przerwane włókna.

Geowłóknina i jej rodzaje

Geokrata i jej rodzaje

Gdzie stosuje się geosyntetyki?

Zakres zastosowania geosyntetyków, a także dobór odpowiedniego rodzaju jest uzależniony od określenia i oceny warunków geologiczno-inżynierskich. Dopiero po dokonaniu wnikliwej analizy gruntu/nawierzchni dedykowanej pod zastosowanie geosyntetyku możliwe jest dobranie odpowiedniego jej rodzaju. Pod uwagę brane są parametry takie jak: technologia produkcji, grubość i gęstość splotu, właściwości mechaniczne czy współczynnik wodoprzepuszczalności.

Możliwości zastosowania geosyntetyków obejmują m.in. budownictwo inżynieryjne, budowę kanałów, zbiorników wodnych, systemów drenażowych, składowisk, tuneli czy dróg kolejowych. Przy wyborze odpowiedniego produktu i jego rodzaju najlepiej kierować się poradami specjalistów. W związku z tym wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów i umożliwiamy kontakt z pracownikami AG Geosyntehtics za pośrednictwem formularza kontaktowego! Wejdź w zakładkę kontakt na naszej stronie, wyślij zapytanie ofertowe, a my odpowiemy na każde Twoje pytanie!

Bibliografia:

Bibliografia:
1M. Szruba: Geosyntetyki. Charakterystyka i funkcje według PN-EN ISO 10318:2007. “Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne” 2014, s. 48.
×
Planujesz zakup? Zapytaj o cenę

Tę ofertę przegląda 5 osób